SC1566I5M1.8TRT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 322
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A TO-263-5
SC1566I5M2.5TRT
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
SC1566I5M1.8TRT
DigiKey Part Number
SC1566I5M1.8TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SC1566I5M1.8TRT
Description
IC REG LINEAR 1.8V 3A TO263-5
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
35 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Supply (Max)
1.75 mA
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
TO-263-5
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 3A