PFSM.150.2
DigiKey Part Number
486-1179-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFSM.150.2
Description
PTC RESET FUSE 15V 1.5A 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 15V 1.5 A Ih Surface Mount 2-SMD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PFSM.150.2 Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
60 mOhms
Manufacturer
SCHURTER Inc.
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
250 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Type
Polymeric
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Max
15V
Package / Case
2-SMD
Current - Hold (Ih) (Max)
1.5 A
Size / Dimension
0.344" L x 0.264" W (8.75mm x 6.71mm)
Current - Trip (It)
3 A
Thickness (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Max
100 A