SSP1A4125BDS
SSP1A4125BDS
SSP1A4125BDS
DigiKey Part Number
4008-SSP1A4125BDS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSP1A4125BDS
Description
SSR RELAY SPST-NO 125A 48-660V
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SSP1A4125BDS Models
Category
Voltage - Input
4 ~ 32VDC
Mfr
Voltage - Load
48 V ~ 660 V
Series
Load Current
125 A
Packaging
Box
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C