LC2DT32E7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Schneider Electric
In Stock: 0
Datasheet
Contactor 4PST-NO (4 Form A) 32 A 48VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
TeSys Deca-The New Generation Motor Starters
SEN66 Air Quality Monitor Sensor Evaluation Kit - Unboxing | DigiKey
LC2DT32E7
DigiKey Part Number
4008-LC2DT32E7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC2DT32E7
Description
TESYS REVERSING CONTACTOR
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LC2DT32E7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
38.4 VAC
Must Release Voltage
14.4 VAC
Coil Voltage
48VAC
Contact Form
4PST-NO (4 Form A)
Contact Rating (Current)
32 A