LC2D12F7
DigiKey Part Number
4008-LC2D12F7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC2D12F7
Description
TESYS3PREVERS CTR12AAC3 5.5KW110
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 12 A 110VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LC2D12F7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Features
Auxiliary Contacts
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
93.5 VAC
Must Release Voltage
33 VAC
Coil Voltage
110VAC
Operate Time
22 ms
Release Time
19 ms
Contact Rating (Current)
12 A