LC1G185LSEA
DigiKey Part Number
4008-LC1G185LSEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1G185LSEA
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 185 A 200 ~ 500VAC/DC Coil Chassis Mount
EDA/CAD Models
LC1G185LSEA Models
Category
Contact Rating (Current)
185 A
Switching Voltage
1000VAC, 460VDC - Max
Termination Style
Box Lug
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C