LC1DT25P7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Schneider Electric
In Stock: 0
Datasheet
Contactor 4PST-NO (4 Form A) 25 A 230VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
LC1DT25P7
LC1DT25P7
LC1DT25P7
DigiKey Part Number
4008-LC1DT25P7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1DT25P7
Description
TESYS CONTACTOR 4P AC1 440V 25 A
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LC1DT25P7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
184 VAC
Must Release Voltage
69 VAC
Coil Voltage
230VAC
Operate Time
22 ms
Contact Rating (Current)
25 A