LC1D50M7
DigiKey Part Number
4008-LC1D50M7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D50M7
Description
3P OLD CONT 25KW 1NO 1NC 220VAC
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 50 A 220VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D50M7 Models
Category
Contact Rating (Current)
50 A
Switching Voltage
690VAC - Max
Series
Features
Auxiliary Contacts
Termination Style
Screw Terminal
Must Operate Voltage
176 VAC
Must Release Voltage
66 VAC
Coil Voltage
220VAC