LC1D12EL
DigiKey Part Number
4008-LC1D12EL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D12EL
Description
TESYS 3P CTR 9A AC3 5.5KW 1NO1NC
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 12 A 48VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D12EL Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Features
Auxiliary Contacts, Diode
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
38.4 VDC
Must Release Voltage
4.8 VDC
Coil Voltage
48VDC
Operate Time
88.55 ms
Release Time
30 ms
Contact Rating (Current)
12 A