LC1D12BD
DigiKey Part Number
4008-LC1D12BD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D12BD
Description
TESYS 3P CTR 12A AC3 5.5KW 1NO 1
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 12 A 24VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D12BD Models
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Features
Auxiliary Contacts
Series
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operate Time
72.45 ms
Release Time
24 ms
Contact Rating (Current)
12 A