LC1D1156M7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Schneider Electric
In Stock: 0
Datasheet
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 115 A 220VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
TeSys Deca-The New Generation Motor Starters
SEN66 Air Quality Monitor Sensor Evaluation Kit - Unboxing | DigiKey
LC1D1156M7
DigiKey Part Number
4008-LC1D1156M7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D1156M7
Description
CONTACTOR TESYS DECA 115A 3P 220
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LC1D1156M7 Models
Category
Switching Voltage
1000VAC, 300VDC - Max
Manufacturer
Schneider Electric
Features
Auxiliary Contacts, Diode
Series
Termination Style
Box Lug
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
176 VAC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
66 VAC
Coil Voltage
220VAC
Operate Time
50 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Release Time
20 ms
Contact Rating (Current)
115 A