FN2060-10-06 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
SCHURTER Inc.
In Stock: 15
Datasheet
Similar
SCHURTER Inc.
In Stock: 0
Datasheet
TDK
In Stock: 7
Astrodyne TDI
In Stock: 1
Single Phase EMC/EMI Line Filter 10 A 250V DC ~ 400Hz Two Stage Quick Connect
FN2060-10-06
DigiKey Part Number
817-1291-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN2060-10-06
Description
LINE FILTER 250VAC 10A CHASS MNT
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Frequency - Operating
DC ~ 400Hz
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
Applications
General Purpose
Series
Approval Agency
CE, CSA, ENEC, UR
Packaging
Tray
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Mounting Type
Chassis Mount
Filter Type
Single Phase
Termination Style
Quick Connect
Configuration
Two Stage
Inductance
800µH
Voltage - Rated AC
250V
Base Product Number
Current
10 A