Image for ZSTMM-115-63-G-D-290 is not available
ZSTMM-115-63-G-D-290
DigiKey Part Number
612-ZSTMM-115-63-G-D-290-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSTMM-115-63-G-D-290
Description
2.00 MM SHROUDED VARIABLE STACK
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 30 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZSTMM-115-63-G-D-290 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Series
Overall Contact Length
0.555" (14.10mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.290" (7.37mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Features
Polarizing Key
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C