ZF5S-10-03-T-WT-TR
DigiKey Part Number
612-ZF5S-10-03-T-WT-TR-ND - Tape & Reel (TR)
612-ZF5S-10-03-T-WT-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
612-ZF5S-10-03-T-WT-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZF5S-10-03-T-WT-TR
Description
CONN FFC VERT 10POS 0.5MM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position FFC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.020" (0.50mm) Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZF5S-10-03-T-WT-TR Models
Category
Locking Feature
Slide Lock
Manufacturer
Samtec Inc.
Cable End Type
Straight
Series
Contact Material
Phosphor Bronze
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Tin
Part Status
Active
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Flat Flex Type
FFC
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Mounting Type
Surface Mount
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
1.8A per Contact
Pitch
0.020" (0.50mm)
Housing Color
Natural
Termination
Solder
Actuator Color
Black
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Base Product Number
Height Above Board
0.192" (4.87mm)