Image for TW-24-12-L-D-735-180 is not available
TW-24-12-L-D-735-180
DigiKey Part Number
612-TW-24-12-L-D-735-180-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TW-24-12-L-D-735-180
Description
FLEXIBLE SURFACE MOUNT BOARD STA
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TW-24-12-L-D-735-180 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.195" (4.950mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.735" (18.669mm)
Series
Length - Tail
0.180" (4.572mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
48
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.110" (28.194mm)