TMMS-130-01-LM-Q-FS
DigiKey Part Number
TMMS-130-01-LM-Q-FS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMMS-130-01-LM-Q-FS
Description
CONN HEADER VERT 120POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 120 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TMMS-130-01-LM-Q-FS Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.130" (3.30mm)
Series
Contact Length - Post
0.113" (2.87mm)
Packaging
Tube
Overall Contact Length
0.302" (7.67mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.299" (7.60mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
4
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C