TFM-110-01-L-D-RE2-WT
DigiKey Part Number
SAM10115-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TFM-110-01-L-D-RE2-WT
Description
CONN HEADER R/A 20POS 1.27MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 20 position 0.050" (1.27mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TFM-110-01-L-D-RE2-WT Models
Category
Contact Length - Mating
0.139" (3.53mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Series
Insulation Height
0.240" (6.10mm)
Packaging
Tube
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Features
Solder Retention
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
3.2A per Contact
Mounting Type
Voltage Rating
250VAC