SEAMP-50-02.0-S-08
DigiKey Part Number
612-SEAMP-50-02.0-S-08-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEAMP-50-02.0-S-08
Description
CONN HD ARRAY M 400POS PRESS-FIT
Detailed Description
400 Position Connector High Density Array, Male Through Hole Gold
EDA/CAD Models
SEAMP-50-02.0-S-08 Models
Category
Number of Rows
8
Mounting Type
Through Hole
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights
7mm, 8mm, 8.5mm
Connector Type
High Density Array, Male
Height Above Board
0.181" (4.60mm)
Number of Positions
400
Base Product Number
Pitch
0.050" (1.27mm)