SEAM8-10-S05.0-L-04-3
DigiKey Part Number
612-SEAM8-10-S05.0-L-04-3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEAM8-10-S05.0-L-04-3
Description
0.80 MM SEARAY HIGH-SPEED HIGH-D
Detailed Description
40 Position Connector High Density Array, Male Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
SEAM8-10-S05.0-L-04-3 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
4
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
High Density Array, Male
Mated Stacking Heights
10mm
Number of Positions
40
Height Above Board
0.297" (7.54mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)