SEAF8-30-05.0-S-10-3
DigiKey Part Number
612-SEAF8-30-05.0-S-10-3TR-ND - Tape & Reel (TR)
612-SEAF8-30-05.0-S-10-3CT-ND - Cut Tape (CT)
612-SEAF8-30-05.0-S-10-3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEAF8-30-05.0-S-10-3
Description
CONN HD ARRAY RCPT .8MM 10X30POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
300 Position Connector High Density Array, Female Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SEAF8-30-05.0-S-10-3 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
10
Manufacturer
Samtec Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
High Density Array, Female
Mated Stacking Heights
7mm, 10mm
Number of Positions
300
Height Above Board
0.180" (4.57mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)