SEAF8-10-05.0-L-04-3
DigiKey Part Number
612-SEAF8-10-05.0-L-04-3TR-ND - Tape & Reel (TR)
612-SEAF8-10-05.0-L-04-3CT-ND - Cut Tape (CT)
612-SEAF8-10-05.0-L-04-3DKR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEAF8-10-05.0-L-04-3
Description
CONN HD ARRAY RCPT 0.8MM 4X10POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Connector High Density Array, Female Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SEAF8-10-05.0-L-04-3 Models
Category
Mounting Type
Surface Mount
Manufacturer
Samtec Inc.
Features
Board Guide
Series
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
High Density Array, Female
Mated Stacking Heights
7mm, 10mm
Number of Positions
40
Height Above Board
0.180" (4.57mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)