RF179-74SP3-72RP2-0254
DigiKey Part Number
SAM9020-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF179-74SP3-72RP2-0254
Description
COAX CBL BNC TO MCX 10"
Customer Reference
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial BNC to MCX RG-179 10.000" (254.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RF179-74SP3-72RP2-0254 Models
Category
2nd Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length
10.000" (254.00mm)
Series
Cable Type
RG-179
Packaging
Bag
Cable Impedance
75 Ohms
Part Status
Active
Connector Impedance
75 Ohms
Style
BNC to MCX
Overall Impedance
75 Ohms
1st Connector
BNC Plug
Frequency - Max
4 GHz
1st Contact Gender
Male
Color
Amber
1st Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Features
Shielded
2nd Connector
MCX Plug, Right Angle
Operating Temperature
-55°C ~ 165°C