QFSS-016-04.25-L-D-DP-A-BM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
32 Position Connector Differential Pair Array, Female Surface Mount Gold
QFSS-016-04.25-L-D-DP-A-BM
DigiKey Part Number
QFSS-016-04.25-L-D-DP-A-BM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QFSS-016-04.25-L-D-DP-A-BM
Description
.635MM DOUBLE ROW SHIELDED TERMI
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
QFSS-016-04.25-L-D-DP-A-BM Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Ground Bus (Plane), Shielded
Packaging
Bulk
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
Differential Pair Array, Female
Mated Stacking Heights
11mm
Number of Positions
32
Height Above Board
0.278" (7.06mm)
Pitch
0.025" (0.64mm)