Image for MTSW-131-09-G-D-395 is not available
MTSW-131-09-G-D-395
DigiKey Part Number
612-MTSW-131-09-G-D-395-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-131-09-G-D-395
Description
CONN HEADER VERT 62POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 62 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-131-09-G-D-395 Models
Category
Contact Length - Mating
0.395" (10.03mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.235" (5.97mm)
Series
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A