MTSW-113-22-G-D-365
DigiKey Part Number
MTSW-113-22-G-D-365-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-113-22-G-D-365
Description
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 26 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-113-22-G-D-365 Models
Category
Contact Length - Mating
0.365" (9.27mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.165" (4.19mm)
Series
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A