Image for MTMS-120-25-L-D-125 is not available
MTMS-120-25-L-D-125
DigiKey Part Number
612-MTMS-120-25-L-D-125-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMS-120-25-L-D-125
Description
.050" X .100" VARIABLE POST HEIG
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.050" (1.27mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.125" (3.18mm)
Packaging
Tube
Contact Length - Post
0.105" (2.67mm)
Part Status
Active
Overall Contact Length
0.330" (8.38mm)
Connector Type
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Type
Male Pin
Contact Shape
Square
Pitch - Mating
Contact Finish - Mating
Gold
Number of Positions
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Contact Finish - Post
Tin
Row Spacing - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions Loaded
All
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Style
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C