MTMM-135-12-G-D-480
DigiKey Part Number
612-MTMM-135-12-G-D-480-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-135-12-G-D-480
Description
CONN HEADER VERT 70POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 70 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-135-12-G-D-480 Models
Category
Contact Length - Mating
0.480" (12.19mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.075" (1.91mm)
Series
Overall Contact Length
0.614" (15.60mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A