Image for MTMM-132-09-S-S-377 is not available
MTMM-132-09-S-S-377
DigiKey Part Number
612-MTMM-132-09-S-S-377-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-132-09-S-S-377
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 32 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-132-09-S-S-377 Models
Category
Contact Length - Mating
0.377" (9.58mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.099" (2.51mm)
Series
Overall Contact Length
0.535" (13.59mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A