Image for MTMM-115-08-G-D-330 is not available
MTMM-115-08-G-D-330
DigiKey Part Number
612-MTMM-115-08-G-D-330-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-115-08-G-D-330
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 30 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-115-08-G-D-330 Models
Category
Contact Length - Mating
0.330" (8.38mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.087" (2.20mm)
Series
Overall Contact Length
0.476" (12.09mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A