Image for MTMM-110-05-F-D-195 is not available
MTMM-110-05-F-D-195
DigiKey Part Number
MTMM-110-05-F-D-195-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-110-05-F-D-195
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-110-05-F-D-195 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.195" (4.95mm)
Series
Contact Length - Post
0.123" (3.12mm)
Overall Contact Length
0.377" (9.58mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A