MTMM-110-04-G-S-185
DigiKey Part Number
612-MTMM-110-04-G-S-185-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-110-04-G-S-185
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-110-04-G-S-185 Models
Category
Contact Length - Mating
0.185" (4.70mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.079" (2.00mm)
Series
Overall Contact Length
0.323" (8.20mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A