Image for MTMM-110-03-G-D-110 is not available
MTMM-110-03-G-D-110
DigiKey Part Number
612-MTMM-110-03-G-D-110-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-110-03-G-D-110
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-110-03-G-D-110 Models
Category
Contact Length - Mating
0.110" (2.79mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.133" (3.38mm)
Series
Overall Contact Length
0.302" (7.67mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A