Image for MTMM-106-06-F-D-180 is not available
MTMM-106-06-F-D-180
DigiKey Part Number
MTMM-106-06-F-D-180-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-106-06-F-D-180
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-106-06-F-D-180 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.180" (4.57mm)
Series
Contact Length - Post
0.158" (4.01mm)
Overall Contact Length
0.397" (10.08mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A