Image for MTMM-106-03-L-D-170 is not available
MTMM-106-03-L-D-170
DigiKey Part Number
MTMM-106-03-L-D-170-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-106-03-L-D-170
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-106-03-L-D-170 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.170" (4.32mm)
Series
Contact Length - Post
0.073" (1.85mm)
Overall Contact Length
0.302" (7.67mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A