MTMM-102-11-G-S-295
DigiKey Part Number
612-MTMM-102-11-G-S-295-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-102-11-G-S-295
Description
CONN HEADER VERT 2POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 2 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-102-11-G-S-295 Models
Category
Contact Length - Mating
0.295" (7.49mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.240" (6.10mm)
Series
Overall Contact Length
0.594" (15.09mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A