MTLW-103-05-T-S-185
DigiKey Part Number
612-MTLW-103-05-T-S-185-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-103-05-T-S-185
Description
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 3 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTLW-103-05-T-S-185 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.185" (4.70mm)
Series
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.335" (8.51mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
1
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact