Image for JW-07-04-T-S-930-140 is not available
JW-07-04-T-S-930-140
DigiKey Part Number
612-JW-07-04-T-S-930-140-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JW-07-04-T-S-930-140
Description
.156" FLEX STACK, POWER FLEXIBLE
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7 Position Header Spacer Connector 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole
Category
Length - Overall Pin
1.160" (29.464mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.140" (3.556mm)
Series
Length - Stack Height
0.930" (23.622mm)
Packaging
Bulk
Length - Tail
0.090" (2.286mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Number of Positions
7
Termination
Solder
Pitch
0.156" (3.96mm)