Image for HDWM-07-61-G-S-787 is not available
HDWM-07-61-G-S-787
DigiKey Part Number
612-HDWM-07-61-G-S-787-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDWM-07-61-G-S-787
Description
CONN HDR 7POS 0.05 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
HDWM-07-61-G-S-787 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.143" (3.632mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.787" (20.000mm)
Series
Length - Tail
0.120" (3.048mm)
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
7
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
1.050" (26.670mm)