HDMR-19-01-S-SM-TR
DigiKey Part Number
SAM13979TR-ND - Tape & Reel (TR)
SAM13979CT-ND - Cut Tape (CT)
SAM13979DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDMR-19-01-S-SM-TR
Description
CONN RCPT HDMI 19POS SMD R/A
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
HDMI Receptacle Connector 19 Position Surface Mount, Right Angle; Through Hole
EDA/CAD Models
HDMR-19-01-S-SM-TR Models
Category
Features
Board Guide
Manufacturer
Samtec Inc.
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Series
Number of Ports
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current Rating (Amps)
1.3A per Contact
Part Status
Active
Voltage - Rated
40VAC