FWJ-13-01-T-S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Image for FWJ-13-01-T-S is not available
FWJ-13-01-T-S
DigiKey Part Number
SAM8432-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FWJ-13-01-T-S
Description
CONN HEADER VERT 13POS 3.96MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 13 position 0.156" (3.96mm)
Datasheet
EDA/CAD Models
FWJ-13-01-T-S Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.450" (11.43mm)
Series
Contact Length - Post
0.175" (4.45mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.750" (19.05mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.125" (3.18mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
1
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Voltage Rating
600VAC, 845VDC