FTE-190-01-G-DV
DigiKey Part Number
SAM1144-90-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FTE-190-01-G-DV
Description
CONN HEADER SMD 180POS 0.8MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 180 position 0.031" (0.80mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FTE-190-01-G-DV Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.075" (1.90mm)
Series
Insulation Height
0.055" (1.40mm)
Packaging
Tube
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
2.7A per Contact
Shrouding
Unshrouded
Contact Finish Thickness - Post
3.00µin (0.076µm)
Mounting Type
Base Product Number
Termination
Solder
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 138
Check for Additional Incoming Stock
All prices are in CAD
Tube
QuantityUnit PriceExt Price
Alternate Length
CONN HEADER SMD 178POS 0.8MM
In-Stock: 0
CONN HEADER SMD 176POS 0.8MM
In-Stock: 0
CONN HEADER SMD 174POS 0.8MM
CONN HEADER SMD 172POS 0.8MM
CONN HEADER SMD 170POS 0.8MM