Image for EW-12-09-F-D-361 is not available
EW-12-09-F-D-361
DigiKey Part Number
612-EW-12-09-F-D-361-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-12-09-F-D-361
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.039" (0.991mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.361" (9.169mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Number of Positions
24
Termination
Solder
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Color
Black
Length - Overall Pin
0.730" (18.542mm)