Image for EW-02-09-F-S-329 is not available
EW-02-09-F-S-329
DigiKey Part Number
612-EW-02-09-F-S-329-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-02-09-F-S-329
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.071" (1.803mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.329" (8.357mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Number of Positions
2
Termination
Solder
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Number of Rows
1
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin
0.730" (18.542mm)