ESQT-130-02-M-Q-368
DigiKey Part Number
ESQT-130-02-M-Q-368-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-130-02-M-Q-368
Description
CONN SOCKET 120P 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
120 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-130-02-M-Q-368 Models
Packaging
Tube
Insulation Height
0.368" (9.35mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.482" (12.24mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Number of Rows
4
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)