Image for DW-27-08-S-Q-200 is not available
DW-27-08-S-Q-200
DigiKey Part Number
612-DW-27-08-S-Q-200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-27-08-S-Q-200
Description
DW-27-08-S-Q-200
Detailed Description
54 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.220" (5.588mm)
Length - Stack Height
0.200" (5.080mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
54
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.200" (5.08mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.530" (13.462mm)