Image for DW-26-09-L-D-590 is not available
DW-26-09-L-D-590
DigiKey Part Number
612-DW-26-09-L-D-590-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-26-09-L-D-590
Description
DW-26-09-L-D-590
Detailed Description
52 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.030" (0.762mm)
Length - Stack Height
0.590" (14.986mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
52
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.730" (18.542mm)