Image for DW-20-12-G-D-637 is not available
DW-20-12-G-D-637
DigiKey Part Number
612-DW-20-12-G-D-637-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-20-12-G-D-637
Description
DW-20-12-G-D-637
Detailed Description
40 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.283" (7.188mm)
Length - Stack Height
0.637" (16.180mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
40
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.030" (26.162mm)