Image for DW-20-11-L-D-581 is not available
DW-20-11-L-D-581
DigiKey Part Number
612-DW-20-11-L-D-581-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-20-11-L-D-581
Description
DW-20-11-L-D-581
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.239" (6.071mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.581" (14.757mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
40
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.930" (23.622mm)