292-J-P-EP-ST-EL-01
DigiKey Part Number
612-292-J-P-EP-ST-EL-01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
292-J-P-EP-ST-EL-01
Description
50 OHM 2.92 MM EDGE LAUNCH COMPR
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.92mm Connector Jack, Female Socket 50 Ohms Board Edge, End Launch Compression
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
292-J-P-EP-ST-EL-01 Models
Category
Impedance
50 Ohms
Mfr
Mounting Type
Board Edge, End Launch
Series
Fastening Type
Threaded
Packaging
Bulk
Frequency - Max
40 GHz