CL10B102KB8NNND is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 284,658
Datasheet
Direct
KEMET
Direct
KYOCERA AVX
Johanson Dielectrics Inc.
Vishay Vitramon
KYOCERA AVX
KEMET
In Stock: 181
TDK
1000 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
CL10B102KB8NNND
DigiKey Part Number
CL10B102KB8NNND-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL10B102KB8NNND
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CL10B102KB8NNND Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)